Jak wygląda spawanie migomatem bez gazu? Wyjaśniamy!

Jak wygląda spawanie migomatem bez gazu? Wyjaśniamy!

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę ze spawaniem, zdecydowanie powinieneś zainteresować się metodą spawania bez gazu osłonowego. Nie wymaga ona wielkich umiejętności i doświadczenia. Proces ten jest stosunkowo podobny do procesu MIG/MAG.  W wyniku procesu flux topi się pod wpływem ciepła łuku elektrycznego, tworząc gaz osłonowy, który chroni stop topiony przed utlenianiem i zanieczyszczeniami. Większość spawarek MIG/MAG, zwłaszcza te nowszej generacji, posiada opcję spawania z użyciem drutu samoosłonowego (flux-cored).

Drut samoosłonowy do spawania migomatem bez gazu

Wybór drutu do spawania bez gazowego zależy od konkretnego zastosowania oraz wymagań dotyczących spawania takich jak grubość spawanego elementu. Drut samoosłonowy, zwany również drutem flux-cored, jest rodzajem drutu spawalniczego, który zawiera wkładkę fluxu wewnątrz, co pozwala na spawanie bez użycia zewnętrznego gazu osłonowego.

Czym różni się spawanie migomatem bez gazu od innych metod?

Metoda spawania drutem samoosłonowym jest bardzo podobna do metody MIG/MAG. Główna różnica polega na tym, że nie musisz dostarczać gazu z butli. Dzięki temu proces spawania jest zdecydowanie prostszy. Spawanie tą metodą wymaga często odpowiedniego dostosowania urządzenia przez zastosowanie tzw. odwrotnej biegunowości. Zmiana polaryzacji pozwala zastosować drut do spawania bez gazowego bez większego problemu.

Jak wygląda spawanie migomatem bez gazu?

Spawanie odbywa się poprzez prowadzenie palnika spawalniczego wzdłuż obszaru spawanego, tworząc łuk elektryczny między drutem a spawaną częścią. Podczas spawania drut jest stopiony przez łuk, a flux w drucie topi się, tworząc gaz osłonowy, który chroni stop topiony przed zanieczyszczeniami i utlenianiem. Spoina jest formowana przez stopiony materiał spawanego i drutu spawalniczego, a proces ten wymaga odpowiedniego dostosowania parametrów spawania, takich jak prąd, napięcie i prędkość podawania drutu, do konkretnych warunków spawania i materiału.

Wiesz już, jak wygląda spawanie migomatem bez gazu. Dowiedziałeś się, że ta metodą jest stosunkowo prosta. Jest ono nie tylko bardzo efektywne. Pozwala także na dużą mobilność i elastyczność w działaniu. Warto zaopatrzyć się więc w szpulę drutu samoosłonowego. Dzięki temu poszerzysz możliwości wykorzystania posiadanego sprzętu spawającego. Znajdziesz ją pośród naszej szerokiej oferty.


więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium