Jak spawać? Sprawdź, co musisz wiedzieć na początek!

Jak spawać? Sprawdź, co musisz wiedzieć na początek!

Zawód spawacza jest dochodowym zajęciem, szczególnie jeśli planujesz być specjalistą w konkretnej dziedzinie. Fachowcy za granicą są bardzo dobrze wynagradzani, dlatego pytanie, jak spawać pojawia się w sieci coraz częściej. W zasadzie nie jest to nic bardzo skomplikowanego w podstawowym zakresie i może nauczyć się tego niemal każdy. Dalej ważna jest praktyka i szlifowanie techniki, żeby jakość spawów była możliwie najlepsza. Kluczowe jest bezpieczeństwo, ponieważ lekceważenie zaleceń prowadzi między innymi do ciężkich poparzeń, a także utraty wzroku. 

Maska spawalnicza, rękawice i niepalny kombinezon. Od tego zacznij

Bezpieczeństwo w każdej pracy jest najważniejsze. Dlatego, zanim dowiesz się w dużym skrócie, jak spawać, musisz zdawać sobie sprawę z podstawowego wyposażenia każdego spawacza. Kluczowa jest maska, ponieważ łuk spawalniczy to silna wiązka światła i promieniowania UV. Długotrwałe narażenie oczu bez osłony na te dwa czynniki może być przyczyną ślepoty. Dodatkowo przyłbica chroni drogi oddechowe przed szkodliwymi oparami, które wydzielają się w trakcie spawania. Podczas łączenia elementów w powietrzu latają iskry oraz opiłki rozgrzanego metalu. Bardzo łatwo jest się poparzyć. W związku z tym trzeba mieć na sobie ubranie z długim rękawem oraz rękawice. Co ważne nie mogą być one wykonane z łatwopalnego materiału. Najlepiej, żeby miały właściwości niepalne. Istotne są również buty. One także powinny zabezpieczać stopy przed oparzeniami. 

Jak spawać? Poznaj podstawowe metody łączenia elementów

Spawanie polega na łączeniu ze sobą dwóch elementów spoiwem. Wszystko przy pomocy wysokiej temperatury, która topi miejsce styku. Najczęściej wykorzystuje się spawaczy do złączenia ze sobą metali. Jednak coraz częściej spawa się również plastik. Przez lata spawacze razem z producentami akcesoriów opracowali kilka metod łączenia ze sobą elementów konstrukcyjnych. 

Najpopularniejsze metody spawania

Chronologicznie zacznijmy od najstarszej metody łączenia elementów. Metoda MMA wykorzystuje elektrodę, która pod wpływem między innymi topnienia łączy ze sobą poszczególne elementy, które po wystygnięciu tworzą spójną całość. Największą zaletą tej techniki jest uniwersalność, ponieważ można spawać także pod wodą. Dalej są metody MIG i MAG, w których spawanie odbywa się za pomocą drutu na rolce. W przypadku spawania metodą MIG, potrzebna jest osłona w postaci gazu. Z reguły jest to argon lub hel. Gdy zdecydujesz się stosować metodę MAG, należy użyć dwutlenku węgla lub mieszanki argonu i dwutlenku węgla.

Podobną do spawania MIG/MAG jest metoda FLUX, w której do spawania używa się drutu proszkowego (tzw. samo-osłonowego), który nie potrzebuje dodatkowej osłony gazowej.

Metoda TIG pozwala na uzyskanie najładniejszej wizualnie spoiny, jest jednak ona polecana dla bardziej zaawansowanych użytkowników. W spawaniu tą metodą wykorzystuje się elektrody wolframowe oraz materiał dodatkowy w postaci drutu w prętach. W zależności od rodzaju spawanego materiału spawanie może odbywać się przy pomocy prądu zmiennego (aluminium) lub stałego (stali czarnej, nierdzewnej i ich stopów).

MMA MIG TIG

 

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium