Spawanie jest bardzo precyzyjnym zadaniem, dlatego wszystkie kroki podczas wykonywania całego procesu mają znaczenie. Do zrobienia odpowiedniej jakości spoiny potrzebujesz właściwej grubości elektrody, dobranej prędkości przepływu gazu osłonowego oraz doświadczenia w tym, jak prowadzić elektrodę podczas spawania. Dzisiaj podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, żeby sposób tworzenia spawu był profesjonalny!
Od czego zacząć spawanie?
Oczywiście, zanim przystąpisz do pracy, warto wspomnieć o dobrych praktykach, które ułatwiają zadanie i mają wpływ na jakość pracy. Przede wszystkim miejsce przeznaczone do spawania musi być wygodne, możliwie najlepiej dostosowane do Twojego wzrostu. Jeśli pracujesz przy profesjonalnym stanowisku, dopasuj wysokość stołu, na którym spawasz elementy do swojego wzrostu. Zadbaj o to, żeby w pobliżu miejsca łuku elektrycznego była pusta przestrzeń, bez żużlu i oparów, które mogą doprowadzić do zapłonu lub wydzielania się szkodliwych związków chemicznych.
Pamiętaj również o właściwym przygotowaniu materiału, ponieważ skrupulatnie oczyszczona powierzchnia ułatwia prowadzenie elektrody i ma bezpośredni wpływ na jakość spawu. W związku z tym zwróć szczególną uwagę na usunięcie węglowodorów i tlenków metali.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Chroń ciało i oczy od promieniowania UV
Patrzenie na łuk elektryczny bez profesjonalnej ochrony może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Jednocześnie podczas spawania wytwarza się promieniowanie UV, dlatego zaleca się osłonę skóry przed jego długotrwałym oddziaływaniem, ponieważ jest ono szkodliwe dla zdrowia.
Dlatego zawsze korzystaj z rękawic ochronnych, przyłbicy z samo ściemniającym się wizjerem, ubrania z długim rękawem, które uszyto z grubej tkaniny, żeby opiłki lub iskry nie poparzyły Twojej skóry. Dobrym pomysłem jest założenie na siebie przynajmniej koszuli flanelowej i spodni roboczych spełniających normy BHP. Gdy masz już za sobą wszystkie kryteria bezpieczeństwa, pora na informację, jak prowadzić elektrodę podczas spawania.
Jak prowadzić elektrodę podczas spawania? Liczy się stałe utrzymywanie odległości od powierzchni
Tak, jak wspomnieliśmy na początku, spawanie to bardzo precyzyjne zajęcie, dlatego wiedza na temat tego, jak prowadzić elektrodę podczas spawania jest kluczowa. Zacznij od delikatnego potarcia topnikiem o metal, to wyzwoli pojawienie się iskier. Następnie odległość elektrody od spawanego elementu powinna być równa w przybliżeniu średnicy elektrody. Po włączeniu spawarki zaczyna tworzyć się łuk spawalniczy, w omawianej przed chwilą przestrzeni.
Jeśli chcesz prowadzić prostą spoinę, przyłóż elektrodę do spawanego miejsca pod kątem sześćdziesięciu stopni. Utrzymuj stałą wysokość od materiału na poziomie wartości równej średnicy elektrody. Pamiętaj, że wraz z topnieniem spoiwa długość elektrody zmniejsza się, dlatego powstającą różnicę w odległości trzeba wyrównywać i to jest najtrudniejszy element spawania. Kluczem do sukcesu jest również jednostajny, ale stanowczy ruch w określonym kierunku, tak aby spoina była położona równo i bez grudek.