Jak działa reduktor do migomatu? Odpowiadamy!

Jak działa reduktor do migomatu? Odpowiadamy!

Reduktor do gazu w spawalnictwie pełni kluczową rolę w kontrolowaniu ciśnienia gazów używanych podczas spawania. Gazy te, takie jak argon, MIX czy dwutlenek węgla, są przechowywane w butlach pod bardzo wysokim ciśnieniem. Reduktor umożliwia bezpieczne obniżenie tego ciśnienia do poziomu, który jest odpowiedni do użycia w procesie spawania.

 

Czym jest reduktor spawalniczy?

Niezależnie od zastosowanej metody spawania  w większości wykorzystuje się gazy osłonowe pod ciśnieniem. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego reduktora. Czym jest to akcesorium? To przyrząd służący do obniżania ciśnienia gazu wypływającego z butli. Pomaga on utrzymać parametry na odpowiednim poziomie, a przy okazji zabezpiecza przed niekontrolowanym wypływem gazu.

 

Jak działa reduktor do spawania?

Reduktor ciśnienia gazu, używany w spawalnictwie, może być wyposażony w przyłącze kołnierzowe lub gwintowane. Klasyczny reduktor składa się z korpusu zawierającego układ dławiący. W skład tego układu wchodzą trzpień, dźwignia, sprężyna oraz zawieradło. Mechanizm sterowany jest przez elastyczną membranę.

Wewnątrz korpusu reduktora znajdują się trzpień i dźwignia, które przekazują ruchy membrany na zawieradło. Zawieradło, połączone z dźwignią za pomocą sprężyny, reaguje na każdy ruch membrany. Kiedy ciśnienie gazu oddziałuje na membranę, zawieradło zamyka się, a sprężyna działa przeciwnie, otwierając je. Gdy ciśnienie wzrasta lub spada, układ automatycznie reaguje, przywracając równowagę i stabilizując ciśnienie gazu na wyjściu.

 

 

Jaki reduktor do spawania wybrać?

Reduktor dwuzegarowy jest wyposażony w dwa manometry, które umożliwiają monitorowanie zarówno ciśnienia w butli, jak i ciśnienia roboczego po redukcji. Reduktor ten najcześciej jest wykorzystywany do spawania metodą MIG/MAG.

Reduktor z rotametrem jest urządzeniem, które, oprócz regulacji ciśnienia, pozwala na dokładny pomiar przepływu gazu. Rotametr jest urządzeniem do pomiaru przepływu, które składa się z przezroczystej rurki i pływaka. Reduktor w tej wersji znajduje zastosowanie w przypadku metody TIG, gdzie dawka gazu ma większe znaczenie dla całego procesu.

 

Manometr i zawór bezpieczeństwa

Ciśnienie w butli spawalniczej musi być przez cały czas utrzymywane pod kontrolą. Manometr jest urządzeniem do pomiaru ciśnienia gazu. W reduktorze może występować jeden lub dwa manometry. Umieszczony po stronie wejściowej reduktora, mierzy ciśnienie gazu bezpośrednio z butli. Pozwala to na monitorowanie ilości gazu pozostałego w butli. Drugi manonetr reduktora i mierzy ciśnienie gazu po redukcji. Umożliwia to precyzyjne ustawienie ciśnienia roboczego, które jest dostarczane do urządzeń spawalniczych.

Zawór bezpieczeństwa jest kluczowym elementem, który chroni przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w systemie.Gdy ciśnienie gazu przekroczy ustalony bezpieczny poziom, zawór bezpieczeństwa automatycznie otwiera się, uwalniając nadmiar gazu i tym samym obniżając ciśnienie do bezpiecznego poziomu. Zapobiega to uszkodzeniu reduktora i innych elementów systemu oraz minimalizuje ryzyko wypadków.

Szeroki wybór reduktorów znajdziesz w naszej ofercie. Nasze wyroby różnią się między sobą parametrami oraz przeznaczeniem. Wybierz produkt dopasowany do Twoich potrzeb!

 

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium