Spottery – wszystko, co należy o nich wiedzieć

Warsztaty blacharskie, lakiernicze i samochodowe wykorzystują różnorodne narzędzia. Ich zadaniem jest oczywiście skuteczna maksymalizacja efektów wykonywanych czynności. Do szczególnie przydatnego wyposażenia tego rodzaju miejsc pracy należą spottery. Czym się charakteryzują, jak działają i jakie są ich najważniejsze parametry? Wszystko, co należy wiedzieć o spotterach, przedstawimy w poniższym tekście.

Spottery – wszystko, co należy wiedzieć. Podstawowa charakterystyka urządzeń

Spottery należą do grupy inwertorowych i transformatorowych urządzeń. Znajdują swoje zastosowanie podczas napraw karoserii. Przede wszystkim takich elementów jak samochodowe drzwi, maski, dachy lub progi. Spottery wykorzystywane są także podczas konserwacji nadwozia. Ich użytkowanie pozwala utrzymać poszczególne elementy w fabrycznym, nienaruszonym stanie. Dzięki temu blachy nie są podatne na wszelkie odkształcenia oraz przegrzanie. Dlatego też posiadanie ich w swoim warsztacie samochodowym lub lakierniczym jest szczególnie ważne. Cała branża motoryzacyjna korzysta z dobrodziejstw tych urządzeń.

Spottery – ich główne rodzaje i niezbędne wyposażenie

Spottery można podzielić na dwa główne rodzaje. Typ basic przeznaczony jest do mniejszych napraw. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ograniczone wyposażenie. Znaleźć w nim można elektrody miedziowe i węglowe, a także młotek bezwładnościowy. Kompaktowe rozmiary akcesoriów umożliwiają ich bezproblemowe przenoszenie z miejsca na miejsce. Napięcie spotterów podstawowego rodzaju sięga 230 V. Z racji ich nieszczególnie obszernego zastosowania najczęściej stanowią jedynie uzupełnienie bardziej rozbudowanego warsztatu.

Szukając spotterów o bardziej korzystnych parametrach, warto mieć na uwadze urządzenia z kategorii combi. Bez nich nie obędą się znacznie bardziej skomplikowane naprawy lakiernicze i blacharskie. Ze względu na zwiększoną moc napięcia ich użycie wymaga trójfazowego zasilania sięgającego 400 V. Te rodzaje spotterów rozszerzone są o specjalne elektrody. Pozwalają one na bańkowanie blach w sposób liniowy oraz punktowy. W związku z tym przeznaczone są dla warsztatów specjalizujących się w bardziej zaawansowanych naprawach.

Jak działają spottery podczas wykonywania prac blacharskich?

Użycie spotterów zastępuje pracę przy użyciu gazowego palnika zasilanego butlą. To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie. Jak działają? Zastosowana w nich elektroda styka się z naprawianą częścią karoserii. W tym momencie rozpoczyna się podgrzewanie i zgrzewanie blachy. Osoba korzystająca ze spottera dobrowolnie programuje czas pracy elektrody. Oczywiście w każdej chwili można zakończyć ją wcześniej po jej odsunięciu od powierzchni.

Spottery i kryteria wyboru najlepszego rozwiązania

Decydując się na wyposażenie warsztatu o urządzenie w postaci spottera, należy kierować się kilkoma najważniejszymi aspektami. Po pierwsze, weź pod uwagę warunki w miejscu pracy. Jeśli masz dostęp do trójfazowych gniazd i odpowiednio dużo miejsca, optymalnym rozwiązaniem będą oczywiście spottery combi. Jeśli nie, pozostaje wyłącznie podstawowy model. Ważna jest również częstotliwość oraz intensywność wykonywanych prac, oraz ile osób będzie je wykonywać.

Kolejną kwestią jest wygoda użytkowania. Ustawienie właściwych parametrów nie powinno pochłaniać zbyt dużo czasu. Wiąże się to z intuicyjną obsługą spottera dzięki cyfrowemu panelowi. Umożliwia on szybką zmianę poszczególnych ustawień. Nie bez znaczenia jest także możliwość swobodnego przenoszenia urządzenia. Niebagatelną rolę odgrywają ponadto wyposażenie i akcesoria, które znaleźć można w zestawie.

Ważne są standardy bezpieczeństwa. Urządzenia muszą więc posiadać niezbędne elementy. Bezawaryjność zminimalizuje ryzyko zagrożenia zdrowia pracownika. Chociażby wentylator chłodzący uniemożliwi przegrzewanie się spottera.

Pozostałe parametry i funkcje odpowiedniego spottera

Czym jeszcze charakteryzuje się dobry spotter? Ważnym parametrem jest moc. Decyduje ona o szybkości i efektywności wykonywanej pracy. Odpowiednie działanie umożliwi zastosowanie w nim mikroprocesora. Pełną gwarancję odpowiedniej funkcjonalności daje możliwość regulacji wykorzystywanego prądu oraz czasu zgrzewania. Dzięki temu zostanie zwiększona precyzja napraw poszczególnych elementów karoserii.

Czy warto posiadać spottery w warsztacie?

Spottery zdecydowanie ułatwiają prace naprawcze w warsztatach lakierniczych, blacharskich i samochodowych. Oczywiście muszą być odpowiednio dobrane pod kątem indywidualnych możliwości blacharzy i mechaników. Podobnie jest z celem ich zastosowania. Porwanie się na zakup pierwszego lepszego urządzenia absolutnie nie przyniesie pożądanych skutków. Dlatego tak ważne są przytoczone wyżej kwestie. Masz na uwadze zwiększenie konkurencyjności warsztatu oraz optymalizację jakości i czasu pracy? Jeśli tak, właściwie dobrane spottery będą stanowić użyteczne rozwiązanie.

Infolinia:

Telefon: 000 000 000

Email: example@example.com

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl