Spawanie drutem samoosłonowym MIG – na czym polega i komu się je poleca?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę ze spawaniem? To bardzo praktyczna umiejętność, która da Ci dużo ciekawych możliwości. Ta technika z powodzeniem stosowana jest w rozmaitych branżach, a dla wielu osób stanowi ciekawą pasję. Warto jednak zaznaczyć, że spawanie nie zawsze oznacza to samo, ponieważ wykonuje się je rozmaitymi metodami. Jedną z tych, które poleca się początkującym, jest spawanie drutem samoosłonowym MIG. Na czym polega ta metoda? Poznaj garść najważniejszych informacji, które pozwolą Ci odkryć jej potencjał.

Spawanie należy do czynności, które wymagają odpowiedniego sprzętu. W poszczególnych metodach stosowane są jednak nieco inne urządzenia i akcesoria. Z tego względu, by wkroczyć w spawalniczy świat, musisz zacząć od wyboru techniki, której chcesz się nauczyć. Spawanie drutem samoosłonowym MIG może okazać się strzałem w dziesiątkę, ponieważ nie wymaga ono dużego doświadczenia i skomplikowanych umiejętności. Przyjrzyjmy się temu, dlaczego warto się na nie zdecydować oraz temu, jaki sprzęt jest do niego konieczny.

Metody spawania – co warto o nich wiedzieć?

W spawaniu wykorzystuje się kilka odmiennych metod, które różnią się zarówno pod względem zastosowania, jak i zalecanego sprzętu. Najczęściej praktykowane techniki spawania to:

– spawanie metodą MIG,

– spawanie metodą MAG,

– spawanie metodą TIG,

– spawanie drutem samoosłonowym.

W poszczególnych metodach spawania wykorzystuje się odmienne druty spawalnicze. Dlaczego warto zdecydować się na drut samoosłonowy?

Spawanie drutem samoosłonowym MIG – dlaczego warto?

Jak już wspomnieliśmy, spawanie drutem samoosłonowym MIG znakomicie sprawdzi się w przypadku osób początkujących. To stosunkowo prosta technika, która nie wymaga zaawansowanych umiejętności spawalniczych. Co więcej, z powodzeniem nadaje się do spawania na zewnątrz. Dzięki temu bardzo chętnie wybierana jest przez osoby, które nie mają odpowiedniego zaplecza. Warto także zaznaczyć, że podczas spawania drutem samoosłonowym nie ma konieczności stosowania butli z gazem. To duże ułatwienie, które pozwala skupić się na dokładności i bezpieczeństwie pracy.

Spawanie drutem samoosłonowym MIG to metoda, która z powodzeniem sprawdzi się w rozmaitych pracach hobbystycznych. Może okazać się także doskonałym wstępem do korzystania z klasycznej metody MIG/MAG.

Charakterystyka drutu samoosłonowego

Na rynku znajdziesz szeroki wybór drutów spawalniczych. Ich poszczególne rodzaje różnią się między sobą zastosowaniem, składem i budową. Podstawową zaletą spawania drutem samoosłonowym jest to, że w trakcie pracy wytwarza on własną osłonę. Jest to możliwe dzięki temu, że znajduje się w nim rdzeń, który wypełnia specjalny proszek. To właśnie on odpowiada za wytwarzanie gazu osłonowego podczas spawania. Druty samoosłonowe mogą być wykonane np. ze stopu magnezu i krzemu. Podczas ich stosowania wytwarzany jest szybkoschnący żużel.

Zastosowanie drutów samoosłonowych

Spawanie drutem samoosłonowym MIG ma szerokie zastosowanie. Doskonale sprawdza się między innymi w budownictwie, prefabrykacji czy produkcji sprzętu rolniczego. Znakomicie nadaje się także do rozmaitych napraw.

Spawanie drutem samoosłonowym – jaka spawarka?

Jaki sprzęt będzie Ci potrzebny do spawania drutem samoosłonowym MIG? Do pracy tą techniką znakomicie sprawdzi się spawarka typu MIG/MAG. Osoby początkujące często decydują się na zakup półautomatu spawalniczego, który po odpowiednim dopasowaniu drutu samoosłonowego, doskonale nadaje się do nauki. Inwestycja w sprzęt, który umożliwi Ci spawanie tą techniką, nie wymaga dużych nakładów. Co więcej, jeśli nie planujesz korzystać ze spawarki zbyt często, to proste urządzenie i drut samoosłonowy to akcesoria, które z pewnością Ci wystarczą.

Które urządzenia warto polecić do spawania drutem samoosłonowym? Ciekawym rozwiązaniem może okazać się np. półautomat spawalniczy Twinmig 200-IG marki Welder Fantasy. Znakomicie sprawdzą się również gotowe zestawy sprzętowe, np. dedykowany spawaniu bez gazu komplet Sherman MIG 180 FL.

Jak wygląda spawanie drutem samoosłonowym?

Spawanie drutem samoosłonowym jest bardzo podobne do tego, które wykonuje się metodą MIG/MAG. Na wstępie warto zapoznać się z zaleceniami producenta urządzenia, które posiadasz. Pozwoli Ci to prawidłowo podłączyć przewód masowy do źródła zasilania. Pamiętaj, żeby zachować ostrożność podczas ustawiania parametrów spawarki, ponieważ drut jest wrażliwy na ewentualne zmiany napięcia. W przypadku przyłożenia zbyt dużego napięcia łuku, podczas spawania może wytworzyć się dużo odprysków. Z kolei za niska wartość napięcia skończy się tym, że powstanie bardzo małe jeziorko i topnik nie zostanie przetworzony na osłonę dla łuku.

Spawanie drutem samoosłonowym MIG – o czym musisz pamiętać?

Pamiętaj, że bez względu na to, czy zdecydujesz się na spawanie drutem samoosłonowym, czy inną technikę, spawanie zawsze wymaga odpowiedniego zabezpieczenia! Koniecznie zaopatrz się w solidną maskę, która ochroni Cię przed iskrami i pyłami spawalniczymi.

Jak widzisz, spawanie drutem samoosłonowym MIG to stosunkowo prosta i bardzo praktyczna technika. Znakomicie sprawdzi się w przypadku osób początkujących. Z pewnością zadowoli także tych, którzy chcą korzystać ze spawarki hobbystycznie. Jeśli spawanie drutem samoosłonowym wzbudziło Twoje zainteresowanie, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór drutów, urządzeń i akcesoriów spawalniczych przeznaczonych zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych.

Infolinia:

Telefon: 000 000 000

Email: example@example.com

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl