Spawanie aluminium migomatem: wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Spawanie jest czynnością, podczas której łączy się ze sobą dwa elementy poprzez stopienie ich w miejscu złączenia. Choć technika ta może być stosowana na różnych materiałach, to najczęściej spawa się metale. Jeśli jesteś zainteresowany spawaniem aluminium, to musisz wiedzieć, że proces ten przebiega nieco inaczej. Nie jest to jednak dużo trudniejsze. Z naszymi poradami na pewno sobie poradzisz i przy okazji dowiesz się, czy spawanie aluminium migomatem jest skomplikowanym zadaniem.

Czym jest aluminium?

Na początku warto wspomnieć o metalu, który chcesz spawać. Aluminium jest tworzywem, które charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i niską wagą. Dzięki tym właściwościom znajduje ono zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Jego dodatkowym atutem jest wysoka odporność na korozję. Nic więc dziwnego, że tak często znajduje zastosowanie w różnego rodzaju artykułach AGD i częściach samochodowych. Popularność aluminium przekłada się również na częstość spawania tego metalu. Jak robić to poprawnie? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie.

Sposoby spawania aluminium

W zasadzie spawanie aluminium polega prawie na tym samym, co spawanie innych metali. Jest jednak kilka różnic, o których musisz wiedzieć, jeśli chcesz się tego podjąć. Przede wszystkim, aluminium topi się w dosyć niskiej temperaturze – w 660°C. Może to sprawić spore problemy, zwłaszcza tym osobom, które nie mają dużego doświadczenia ze spawaniem tego metalu. Obecnie stosuje się dwa rodzaje spawania aluminium – TIG i migomatem. W tym pierwszym chodzi o wytworzenie łuku za pomocą elektrody z wolframu. Nie trzeba używać do niej żadnych dodatkowych materiałów. Jednak podobnie, jak w przypadku spawania aluminium migomatem, należy pamiętać o tym, by w trakcie procesu zastosować chemicznie obojętny gaz ochronny. Najlepszy do tego powinien okazać się hel lub argon.

Spawanie aluminium migomatem

Drugim sposobem spawania aluminium, a zarazem tematem tego artykułu, jest migomat. Na czym polega ten sposób? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że stosuje się go zazwyczaj w sytuacji, gdy aluminium ma grubość 1 milimetra i więcej. Podczas stosowania tej metody wykorzystuje się spoiwo, które spawacz aplikuje uchwytem elektrodowym w postaci drutu. Po stopieniu spoiwo to łączy aluminium z drugim materiałem. Jeśli masz odpowiedni sprzęt, to będziesz w stanie spawać aluminium migomatem nawet wtedy, gdy jest ono cieńsze niż 1 milimetr. Pamiętaj jednak, aby w takiej sytuacji skorzystać z prądu pulsującego.

Wybierz odpowiedni sprzęt

Choć w kwestii spawania aluminium migomatem bardzo ważna jest wiedza, to równie istotny jest odpowiedni sprzęt. W zależności od tego, czy potrzebujesz profesjonalnych urządzeń, czy takich, z których będziesz korzystał jedynie w domu, zakres cenowy będzie się odrobinę różnił. Przykładowo, za porządną spawarkę MIG C420 Pro zapłacisz prawie 17 tysięcy złotych! W opozycji do niej znajduje się spawarka mig 130F Flux za nieco ponad 600 złotych. Obie są dostępne w naszym sklepie. Którą wybrać? Wszystko zależy od tego, czy zależy Ci na pracy zarobkowej, czy na hobbystycznym spawaniu aluminium migomatem.

Infolinia:

Telefon: 000 000 000

Email: example@example.com

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl