Praktyczny poradnik dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak spawać żeliwo

Praktyczny poradnik dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak spawać żeliwo

Żeliwo będące pierwszym znanym ludzkości stopem nadal cieszy się popularnością. Chcesz wykorzystać je w praktyce, jednak brakuje Ci wiedzy na temat jego obróbki? Sprawdź, jak spawać żeliwo, by łączenia były trwałe i estetyczne!

Krótko o tym, czym jest żeliwo

Żeliwo, czyli stop żelaza i węgla w udziale od 2,11 do 6,67% znane jest ludzkości od stuleci. Wyróżniamy żeliwo białe, szare i ciągliwe. Pierwsze jest solidne, może się jednak charakteryzować kruchością i pęknięciami. W przypadku drugiego typu pęknięcia mają kolor szary, sam materiał jest miękki i odpowiedni do dalszego przetwarzania, zwłaszcza w niskich temperaturach. Natomiast żeliwo ciągliwe jest wytrzymałe na rozciąganie.

Żeliwo spawalne i niespawalne

Żeliwo powszechnie uważane jest za materiał trudno spawalny. Chociaż w praktyce niemożliwe jest połączenie żeliwa białego i niektórych gatunków stopowych, nie oznacza to, że pozostałych rodzajów spawać się nie da.

Spawanie żeliwa na zimno

Spawanie żeliwa na zimno możliwe jest w sytuacji, gdy konieczne jest dokonanie napraw dużych, ciężkich odlewów lub wówczas, gdy dopuszczalny jest wzrost twardości spoiny. Metoda opiera się na utrzymywaniu temperatury w zakresie 60-70 stopni Celsjusza, a w odległości około 100 mm od jeziorka – maksymalnie 40 stopni Celsjusza.

Jak spawać żeliwo na zimno? Wykorzystując znane Ci metody – MMA, MIG/MAG lub TIG. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musisz wcześniej podgrzewać stopu. Konieczne jednak będzie wykorzystanie spin niklowo-miedzianych lub żelazowo-niklowych. Jak więc spawać żeliwo metodą na zimno w praktyce?

1. Ustaw najniższe możliwe parametry prądowe i ułóż maksymalnie krótkie spoiny. Długość żadnej z nich nie powinna przekraczać 30mm. Dzięki temu zapobiegniesz osiągnięciu przez odlew zbyt wysokiej temperatury.

2. Pierwszy odcinek spoiny ułóż na środku pęknięcia, a kolejne na jego końcach. Do wykonania całego spawu układaj je naprzemiennie.

3. Pamiętaj, by po zakończeniu każdego odcinka, przekuć go młotkiem, a pracę na kolejnym fragmencie rozpocznij od początku.

Spawanie żeliwa na gorąco

Spawanie żeliwa na gorąco wymaga odpowiedniego przygotowania. W tej sytuacji należy podgrzać materiał nawet do 700 stopni Celsjusza, pamiętając, by prędkość podgrzewania nie przekraczała 100 stopni Celsjusza na godzinę. Palenisko najczęściej opalane jest gazem lub węglem drzewnym. Jak spawać żeliwo na gorąco?

- Pamiętaj o prawidłowej pozycji. Żeliwo na gorąco spawa się w pozycji podolnej, wykorzystując prąd stały o dużym natężeniu.

- Spawanie odlewów będzie wymagało wykorzystania metody TIG. Możesz spawać w osłonie gazu obojętnego elektrodą nietopliwą lub łukowo, elektrodami otulonymi.

- Spawanie to nie wszystko. Jeśli chcesz usunąć naprężenia, materiał należy ponownie podgrzać, tym razem do temperatury 600 stopni Celsjusza.

- Nie przyspieszaj stygnięcia odlewu. Prawidłowa prędkość studzenia to około 50 stopni Celsjusza na godzinę.

Infolinia:

Telefon: 000 000 000

Email: example@example.com

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl