Pracuj niczym profesjonalista. Dowiedz się, jak spawać aluminium!

Spawanie aluminium wymaga pewnej wiedzy na temat rodzaju elektrody, gazów osłonowych i podstaw związanych z przygotowaniem materiału. Eksperci wyróżniają dwie techniki, które są najlepsze do efektywnej pracy. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak spawać aluminium, żeby jakość spoiny była godna profesjonalisty.

Istnieją dwie podstawowe techniki spawania aluminium

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak spawać aluminium, to do wyboru masz dwie techniki. Pierwszą z nich jest TIG, gdzie wykorzystuje się argon w formie gazu osłonowego, a także elektrodę wykonaną z wolframu. Dzięki temu powstaje stabilny łuk spawalniczy, który pozwala na stworzenie bardzo dobrej jakości jeziorka spawalniczego. Tę metodę wykorzystuje się głównie do spawania ze sobą elementów cieńszych niż 1 mm.

Drugą technikę, którą lubią spawacze, nazywa się MIG, ponieważ również przy pomocy gazu osłonowego, którym w większości przypadków jest argon, łączy się ze sobą elementy grubsze niż jeden milimetr. W tym przypadku elektroda z wolframu zastąpiona jest specjalnym drutem, który podlega topnieniu i tworzy wysokiej jakości spoiwo.

Jak spawać aluminium? Na początek oczyść powierzchnię z zanieczyszczeń

Gdy wiesz już, jak spawać aluminium przy pomocy dwóch najpopularniejszych technik, pora na kolejne szczegóły. Jeśli chcesz wykonać spoinę wysokiej jakości, musisz przeznaczone do połączenia ze sobą materiały odpowiednio wyczyścić. Wszystkie zabrudzenia, które wynikają z niedociągnięć podczas przygotowania stopu do spawania, mają później bardzo duży wpływ na wytrzymałość spoiny. Mogą pojawiać się purchle, odpryski i inne zniekształcenia, przez co łączone elementy cechuje niska stabilność.

Dlatego musisz skoncentrować się na usunięciu śladów węglowodorów z metalu. Chodzi tutaj głównie o smary i oleje, które w zakładach i fabrykach mogą osiadać mimowolnie na różnych powierzchniach. Dlatego przy pomocy specjalnych preparatów należy powierzchnię oczyścić z wszelkich śladów, które można zaliczyć do węglowodorów. Później obserwuj, czy widoczne są miejsca działalności ciężkich tlenków. Jeśli tak jest, użyj standardowej szczotki drucianej i usuń je z blachy.

Aluminium ma niską temperaturę topnienia, która utrudnia spawanie

Choć aluminium ma szerokie zastosowanie w przemyśle, ponieważ jest lżejsze od stali, porównywalnie wytrzymałe, odporne na korozję i podatne na obróbkę, ma jedną cechę, która utrudnia jego łączenie z innymi metalami. Niska temperatura topnienia na poziomie 660,3 stopni Celsjusza sprawia, że trzeba wykazać się doświadczeniem w pracy z tym stopem.

Przede wszystkim w odpowiedni sposób należy dobrać grubość elektrody lub drutu spawalniczego oraz ustawić prędkość przepływu gazu. Te dwa elementy są podstawą do stworzenia spoiny na wysokim poziomie, z której jest dumny profesjonalista.

Infolinia:

Telefon: 000 000 000

Email: example@example.com

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl