Spawanie TIG Lift - co to jest i jak działa?

Spawanie TIG Lift - co to jest i jak działa?

Metoda TIG cieszy się dosyć dużą popularnością, a jedną z jej największych zalet jest uniwersalność.

W tym wpisie na blogu skupimy się na metodzie TIG LIFT, natomiast aby móc ją dokładniej opisać, musimy zrozumieć różnicę między tą a innymi metodami zajarzania łuku spawalniczego.

W przypadku spawarek TIG, wyróżnia się 3 metody zajarzania łuku spawalniczego:

  • TIG HF - pozwala na bezstykowe zajarzenie łuku dzięki wysokiej częstotliwości oraz wbudowanym jonizatorze w spawarce.Metoda ta stosowana jest w profesjonalnych spawarkach dedykowanych do spawania metodą TIG.
  • TIG Scratch - jest to najstarszy sposób na zainicjowanie łuku spawalniczego. Niestety, posiada pewną wadę - polega na pocieraniu spawanego materiału, podczas czego elektroda wolframowa często kruszy się do spoiny, co powoduje zanieczyszczenie spawanego materiału.
  • TIG Lift - często mylony jest z metodą Scratch, natomiast przy metodzie Lift, należy przyłożyć elektrodę wolframową do spawanego materiału oraz odciągnąć ją płynnym ruchem, aby utrzymać łuk spawalniczy. Ze względu na niską wartość prądu rozruchowego metoda ta umożliwia nieprzywieranie elektrody, a spoina ma zniekształcenia jedynie przy początku.

Dlaczego metoda TIG Lift jest zatem bardzo przydatna?

Przede wszystkim ze względu na niskie koszty w porównaniu do profesjonalnego spawania metodą TIG z zajarzeniem bezstykowym. Profesjonalne spawarki TIG to koszt zaczynający się od około 2100zł. Jest to cena, którą trzeba zapłacić za samo urządzenie, a do korzystania ze spawarki konieczny jest także pozostały osprzęt.

Na niższe koszty mogą liczyć osoby, które posiadają już spawarkę MIG lub spawarkę MMA. Do korzystania z metody TIG Lift wystarczy dokupić palnik z zaworkiem gazowym w rękojeści oraz, w zależności od rodzaju spawanego materiału, osprzęt dodatkowy.

Jak zatem zacząć spawać metodą TIG Lift?

Aby móc rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie należy najpierw stwierdzić jakie urządzenie już posiadamy.

  • Jeśli posiadasz spawarkę MIG - wystarczy dokupić palnik z zaworkiem gazowym w rękojeści oraz materiały spawalnicze. W przypadku spawarek MIG z dedykowaną funkcją TIG Lift w większości przypadków gaz osłonowy przepływa z butli przez reduktor bezpośrednio do palnika. Tylko w nielicznych przypadkach możliwe jest podłączenie gazu do spawarki i sterowanie jego przepływem za pomocą przycisku w palniku. Warto pamiętać, że wtyk sterujący musi pasować do spawarki.
  • Jeśli posiadasz spawarkę MMA - podobnie jak w spawarce MIG należy dokupić palnik z zaworkiem gazowym w rękojeści oraz materiały spawalnicze. W przypadku spawarek MMA, nie ma możliwości kontrolowania przepływu gazu osłonowego przez przycisk w palniku - jedyną opcja regulacji przepływu jest manualny zaworek.
  • Jeśli posiadasz spawarkę TIG DC lub TIG AC/DC - w większości przypadków nie ma sensu używania metody TIG Lift w profesjonalnym urządzeniu, natomiast są przypadki, w których jest to konieczne. Zajarzenie łuku TIG Lift jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko zakłócenia działania elektroniki przez prąd o wysokiej częstotliwości, który generuje jonizator. Funkcja ta jest więc wykorzystywana głównie podczas spawania w pobliżu urządzeń elektronicznych w samochodach.

Jak to wszystko podłączyć?

Zarówno w metodzie TIG Lift, Scratch oraz HF palnik podłączamy zawsze do bieguna ujemnego, natomiast przewód uziemiający do bieguna dodatniego w spawarce. Następnie należy podpiąć reduktor do butli gazowej, a do reduktora wężyk gazowy, który jest zamontowany w palniku. Po podpięciu powyższych elementów, pozostaje podłączyć wtyk sterujący (zazwyczaj 2-pinowy). Wtyk sterujący nie jest niezbędny do spawania metodą TIG Lift. Znajduje się on w palniku w celu zwiększenia jego funkcjonalności np. do sterowania przepływem gazu przy metodzie HF.

Podsumowanie

Metoda TIG Lift, z pewnością znajdzie wielu zwolenników ze względu na niski koszt, jeśli już posiadamy urządzenie MMA lub MIG. TIG Lift jest doskonałym rozwiązaniem do wypróbowania spawania metodą TIG, bez przymusu kupowania profesjonalnego urządzenia.

Niski koszt rozpoczęcia spawania wcale nie znaczy, że metoda TIG Lift jest korzystna cenowo, ponieważ w dłuższej perspektywie, niestety, okazuje się droższa ze względu na znacznie większe zużycie gazu osłonowego w stosunku do metody TIG HF, w której przepływem gazu steruje się ręcznym zaworkiem.

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium