Nie wiesz, jaki kolor elektrody wolframowej w spawaniu TIG wybrać? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Nie wiesz, jaki kolor elektrody wolframowej w spawaniu TIG wybrać? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Spawanie metodą TIG ma przed Tobą tajemnice? Przekonaj się, na czym polega, jakie są zalety tej metody i jaki kolor elektrody wolframowej w spawaniu TIG powinieneś wybrać, by osiągnąć pożądane rezultaty. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – ta wiedza umożliwi Ci jeszcze bardziej precyzyjną pracę!

Na czym polega spawanie TIG?

Spawanie metodą TIG w praktyce polega na wykorzystaniu nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego, za pomocą której wytwarza się łuk elektryczny. Łuk znajduje się pomiędzy elektrodą i spawanym materiałem, a jego zadaniem jest skuteczne topienie spawanej powierzchni. Elementy łączą się ze sobą przez przetopienie rowka spawalniczego, a wprowadzanie dodatkowych materiałów nie jest konieczne.

Jakie zalety ma spawanie metodą TIG?

Spawanie metodą TIG ma swoje zalety. Przede wszystkim w trakcie pracy nie dochodzi do wyodrębnienia się odprysków spawalniczych, co więcej – wykorzystywane materiały charakteryzują się wysoką jakością. Spawając z wykorzystaniem metody TIG możesz mieć pewność, że będziesz czuć się maksymalnie komfortowo – wykorzystywane elektrody wolframowe umożliwiają spawanie we wszystkich pozycjach. Warto jednak pamiętać, że kolor wybieranej elektrody uzależniony będzie od tego, z jakim materiałem chcesz pracować. Jaki kolor elektrody wolframowej w spawaniu TIG wybrać, spawając konkretne materiały? Podpowiadamy!

W jakich kolorach dostępne są elektrody?

Elektrody, które możesz wykorzystać w spawaniu TIG mają różne kolory. Co oznaczają w praktyce? Podpowiadamy!

1. Elektrody zielone

Elektroda, jako jedyna jest wykonana w 100% z wolframu. Inaczej zwana wolframową sprawdzi się podczas spawania aluminium i magnezu, a także – ich stopów.

2. Elektrody czerwone

Elektroda czerwona, zwana torową w 98% składa się z wolframu, dwa procent stanowi tor. Korzystając z niej, możesz spawać stale nisko i wysokostopniowe, stopy niklu, miedz i tytanu.

3. Elektrody szare

Szara elektroda, zwana także cerową to 98% wolframu i dwa procent ceru. Sprawdzi się, podobnie jak elektroda czerwona w pracy ze stalami nisko i wysokostopowymi, stopami niklu, miedzi i tytanu, a dodatkowo – ze stopami aluminium.

4. Elektrody złote

Elektrody złote, czyli lantanowe w swoim składzie zawierają 98,5% wolframu i 1,5% lantanu. Takie połączenie pozwala na skuteczne spawanie dokładnie tych samych materiałów, co w przypadku elektrod szarych, zwanych cerowymi.

5. Elektrody niebieskie

Podobnie jak elektrody złote, również te zwane są lantanowymi. Różnica polega na zawartości lantanu – w przypadku elektrod niebieskich jego zawartość wynosi 2%. Wykorzystasz je w pracy z identycznymi elektrodami jak w przypadku elektrod złotych i szarych.

6. Elektrody purpurowe

Elektrody purpurowe mają nieco bardziej skomplikowany skład – zawierają 98,15% wolframu, 0,095% ceru i 1,75% lantanu i pozwalają na spawanie stali wysoko i niskotopowych, a także stopów miedzi, niklu i tytanu.

Czym właściwie jest wolfram?

Już wiesz, jaki kolor elektrody wolframowej w spawaniu TIG musisz wybrać? Sprawdź jeszcze, czym jest wolfram – główny składnik każdej z dostępnych elektrod. Wolfram to ciemnoszary metal, z łatwością poddający się obróbce – właśnie dlatego jest wykorzystywany w produkcji elektrod.

Infolinia:

Telefon: 000 000 000

Email: example@example.com

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl