Jaki rodzaj gazu do spawania MIG wybrać? Poznaj najlepsze gazy osłonowe!

Jaki rodzaj gazu do spawania MIG wybrać? Poznaj najlepsze gazy osłonowe!

Spawanie to przede wszystkim umiejętne dobieranie narzędzi i metod pracy do konkretnego zadania. Od wiedzy, a także doświadczenia spawacza zależy, jaki spaw uda się wykonać. Sztuka łączenia ze sobą metalowych elementów polega między innymi na optymalnym dobraniu gazu osłonowego. Dlatego z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jaki rodzaj gazu do spawania MIG wybrać.

Na czym polega spawanie metodą MiG? Odkryj jej zasady oraz przeznaczenie

Spawanie metodą MIG polega na łączeniu ze sobą kawałków metalu przy pomocy drutu, który pracuje w osłonie gazu chemicznie obojętnego. Na tym etapie warto wspomnieć, że jest to głównie argon i hel, jednak więcej na temat samych gazów osłonowych przeczytasz niżej. Technika wykorzystuje płynnie podawany do łuku elektrycznego drut spawalniczy, który pełni rolę topnika i styka się z obrabianym materiałem, tworząc jednocześnie jeziorko spawalnicze, które po zastygnięciu tworzy stałe połączenie.

Tę metodę z powodzeniem można stosować przy produkcji wielu rzeczy w różnych dziedzinach, dlatego opracowano półautomatyczne roboty, które potrafią spawać techniką MIG. W ten sposób produkcja samochodów, okrętów, zbiorników i innych mniejszych podzespołów jest szybsza i bardzo dobra pod kątem jakości wykonywanych spawów.

Jaki rodzaj gazu palnego do spawania MIG wybrać? Wybierz pomiędzy acetylenem i propanem

W procesie spawania metodą MIG wyróżniamy dwa rodzaje gazów. Pierwszą kategorię stanowią gazy palne, którym poświęcimy obecnie kilka zdań. Najpopularniejsze są dwie odmiany. Warto zwrócić uwagę na acetylen i propan. Szczególnie interesujący dla specjalistów jest acetylen, ponieważ jest on cięższy od powietrza, dzięki czemu nadaje się do spawania pod ziemią.

Z kolei propan używany jest w wielu procesach przemysłowych, także doskonale nadaje się do spawania, ponieważ cechuje się bardzo dobrą jakością płomienia oraz czystością spalania. W połączeniu z właściwościami łatwopalnymi jest wręcz doskonałym kandydatem do tego rodzaju zadań. Do omówienia pozostała nam jeszcze jedna grupa gazów. Zastanówmy się, jaki rodzaj gazu do spawania MIG wybrać, jako osłonę?

Pamiętaj o zastosowaniu gazów osłonowych podczas spawania metodą MIG!

Ochrona spawanego metalu od wpływu powietrza jest bardzo ważna, dlatego stosuje się gazy osłonowe. Dla spawaczy dostępnych jest kilka gatunków związków chemicznych, które nadają się do różnych prac. Najczęściej stosuje się zamiennie Argon i Hel. Dlaczego są one lubiane przez profesjonalistów? Argon jest gazem obojętnym, który nie ulega utlenianiu, jest szczególnie przydatny, gdy spawany materiał jest poddany silnemu działaniu azotu i tlenu.

Drugim bardzo popularnym gazem jest hel. Ma on podobne właściwości do Argonu, ponieważ jest obojętny i jednocześnie pomaga w procesie spawania. Przyspiesza on szybkość spawania, jednak wielu ekspertów zwraca uwagę, że w jego obecności trudniej jest rozpalić łuk, jednak wystarczy zwiększyć przepływ gazu, żeby wszystko się udało. Poza omawianymi powyżej dwoma przykładami gazów w użyciu są jeszcze wodór, azot, tlen i dwutlenek węgla. Teraz już wiesz, jaki rodzaj gazu do spawania MIG użyć, żeby wykonać bardzo dobrej jakości spawy.

Infolinia:

Telefon: 000 000 000

Email: example@example.com

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl