Jak ustawić migomat? Praktyczne porady

Spawanie migomatem należy do jednej z najpopularniejszych technik wykonywania prac spawalniczych. Jednakże dla osoby początkującej jego użytkowanie może być problematyczne. Kluczem do sukcesu jest prawidłowa konfiguracja spawarki, a także dobór odpowiednich elektrod oraz gazów osłonowych. A zatem jak ustawić migomat? Krok po kroku przedstawimy poszczególne etapy przygotowań.

Jak ustawić migomat? Pamiętaj o właściwej elektrodzie i prawidłowym podłączeniu

Zanim przystąpisz do ustawień systemu migomatu, w pierwszej kolejności należy zidentyfikować rodzaj materiału spawanych elementów, a następnie dobrać do nich odpowiednią elektrodę. Ważne jest, aby posiadała wyższą jakość od samego materiału. Dzięki temu unikniesz powstawania spoiny o gorszych właściwościach.

Przede wszystkim musisz odpowiednio podłączyć przewód masy i przewód spawalniczy. Pierwszy z nich trzeba podpiąć do gniazda z biegunowością ujemną. Natomiast drugi do gniazda oznaczonego symbolem „+”. Za każdym razem należy stosować okablowanie, które zostało dostarczone wraz z urządzeniem.

Przed ustawieniem migomatu podłącz gaz ochronny

Spawając metodą MIG/MAG wykorzystuje się gazy osłonowe aktywne lub obojętne np. argon, azot, tlenek azotu lub dwutlenek węgla. Oczywiście przed podłączeniem butli należy upewnić się, czy znajdujący się w niej gaz odpowiada konkretnemu procesowi spawalniczemu. Samą butlę umieść jak najbliżej stanowiska pracy.

Otwierając zawór gazowy i decydując o ilości gazu, pamiętaj, że ilość litrów na minutę powinna być równa średnicy drutu spawalniczego.

Jak ustawić migomat?

Ustawiając migomat, musisz pamiętać, że najważniejszymi parametrami są: natężenie prądu, prędkość podawania drutu i napięcie. Poszczególne z nich muszą być odpowiednio do siebie dopasowane, gdyż mają one wzajemny na siebie wpływ.

Najważniejszą rolą spawacza jest ustawienie natężenia prądu. Przy grubości metalu 1 mm z reguły jest to 50 A. Im grubszy materiał, tym większe musi być natężenie.

Niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o kwestię wykorzystania prądu, jest pozycja, w jakiej wykonywane są prace spawalnicze. Chociażby w przypadku pionowego spawania blach od dołu do góry warto wykorzystać mniejsze natężenie. Wówczas metal znajdujący się w stanie płynnym podczas układania spoiny jest mniej podatny na oddziaływanie grawitacji.

Pamiętaj, że w przypadku zbyt niskiego poziomu prądu łuk elektryczny staje się mniej stabilny. Natomiast za wysoki doprowadzi do rozgrzania elektrody i spawanego materiału. Skutkiem ubocznym będą zaś powstające odpryski.

Infolinia:

Telefon: 000 000 000

Email: example@example.com

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl