Jak spawać tigiem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Spawanie metodą TIG wymaga precyzyjnego działania. Szczególnie dokładne oczyszczenie powierzchni, którą zamierzasz spawać to jeden z kluczowych aspektów całego procesu. Istnieje jeszcze kilka innych czynności, gdzie wiedza i odrobina doświadczenia połączone razem, niczym dobrej jakości spoina tworzą oczekiwane rezultaty. Dlatego dzisiaj w dużym skrócie dowiesz się, jak spawać tigiem.

Na czym polega spawanie metodą TIG? To łączenie łuku elektrycznego i elektrody

Spawanie metodą TIG w teorii jest bardzo proste, ponieważ koncentruje się na dwóch czynnościach, które muszą płynnie łączyć się ze sobą. Łuk elektryczny wydobywa się z uchwytu spawalniczego. Spoinę tworzysz, przykładając do łuku odpowiedniej grubości pręt. Połączenie ze sobą tych z pozoru indywidualnych ruchów lewą i prawą ręką wymaga praktyki. Ręczne podawanie spoiny musi mieć charakter przerywany i z reguły w tym miejscu powstaje najwięcej błędów. Jednak do pracy potrzebujesz odpowiednio wyposażonego stanowiska.

Co zawiera stanowisko do spawania metodą TIG?

Oczywiście ze względów praktycznych, a także bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowisko do spawania metodą TIG musi mieć odpowiednie wyposażenie. Podstawowe urządzenie to inwertor spawalniczy, czyli popularna spawarka. Do niej musi być dołączony przewód z prądem przeznaczonym do spawania metodą TIG. Ze względów bezpieczeństwa musi być również przewód masowy oraz butla z gazem, który ma formę osłonową. Na końcu warto wspomnieć o środkach ochrony osobistej, ponieważ rękawice, koszula z długim rękawem, przyłbica, buty robocze to absolutne minimum, jakie należy spełnić. Wiesz już, na czym polega spawanie metodą TIG, a także jakie potrzebujesz narzędzia do pracy.

Jak spawać tigiem? Zacznij od dokładnego oczyszczenia powierzchni materiału

Jeśli Twoja praca ma mieć określoną jakość, materiał przeznaczony do spawania musi być oczyszczony ze wszystkich widocznych zabrudzeń. To bardzo ważne, ponieważ spoina prowadzona po rdzy, smarze lub innych zanieczyszczeniach będzie słaba i szybko pęknie. Dlatego istotnym punktem jest usunięcie tlenków rdzy, farb, olejów z miejsca pracy spawarką. Na szczęście producenci akcesoriów dla spawaczy stworzyli szereg płynów, które pomagają doprowadzić powierzchnię do idealnej czystości.

Eksperci zwracają uwagę, że spawanie metodą TIG może być wykonywane niemal w każdej pozycji. Gdy istnieje tylko miejsce do przeprowadzenia spawu w sposób bezpieczny, możesz podjąć się tego zadania. Współcześnie spawanie może opierać się również o procesy półautomatyczne i w stu procentach automatyczne. Teraz już wiesz, jak spawać tigiem, pozostaje tylko zacząć i zbierać doświadczenie!

Infolinia:

Telefon: 000 000 000

Email: example@example.com

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl