Dobór średnicy elektrody do spawanego elementu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Dobór średnicy elektrody do spawanego elementu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Spawanie jest ważnym zadaniem w trakcie budowania większości rzeczy wykonanych ze stali i aluminium. Często od jakości spawu zależy trwałość całej konstrukcji i sukces projektu. Dlatego poza odpowiedniej jakości sprzętem potrzebna jest także wiedza, jak poszczególne elementy należy połączyć. Jedną ze zmiennych w całym procesie, jest metoda spawania. Na potrzeby tego wpisu skoncentrujemy się jedynie na spawaniu łukowym elektrodą otuloną, czyli MMA.

Na czym polega spawanie łukowe ręczne?

Cały proces jest bardzo prosty. Jest to jedna z najpopularniejszych metod spawania. Polega na stopieniu otuliny razem z topliwą elektrodą przy pomocy łuku elektrycznego ze spawanym materiałem. Większość czynności odbywa się ręcznie i od umiejętności spawacza zależy, jakość wykonanej pracy. Jednak są czynniki, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz pracować profesjonalnie. Sprawdzić należy między innymi:

  • źródło prądu stałego i przemiennego, czyli popularną spawarkę
  • przewód z uchwytem elektrodowym
  • przewód masowy z zaciskiem elektrodowym
  • rodzaj przyłbicy i inne akcesoria

Poza samą techniką spawania bardzo duże znaczenie ma dobór średnicy elektrody do spawanego elementu. Bez tego wykonanie dobrego spawu jest niemożliwe. Na co trzeba zwrócić uwagę, żeby cieszyć się z efektu końcowego?

Dobór średnicy elektrody do spawanego elementu - to musisz wiedzieć

Dobór średnicy elektrody do spawanego elementu w metodzie MMA zależy od grubości spoiny lub spawanego materiału. Znaczenie ma również pozycja, w jakiej spawasz. Ogólnie można przyjąć, że średnice wahają się od około 1,6 mm do nawet 6,0 mm. Ważne, żeby średnica elektrody nie przekraczała grubości materiału, który zamierzasz spawać. Musi być ona mniejsza. W literaturze na temat spawania znajdziesz informacje, że średnica elektrody musi być możliwie największa. Takie posunięcie jest najbardziej ekonomiczne. Dlatego materiał o grubości 1,5 mm do 2,5 mm najlepiej spawać elektrodą o przekroju 1,6 mm. A jak sytuacja wygląda w innych przypadkach?

Przykładowe grubości materiałów i odpowiednia średnica elektrody

Dla lepszego przedstawienia doboru średnicy elektrody do spawanego elementu, poniżej znajdziesz krótki spis najpopularniejszych grubości materiałów oraz optymalną średnicę elektrody.

Grubość spawanego materiału Średnica elektrody
1,5 mm do 2,5 mm 1,6 mm
3,0 mm do 5,5 mm 2,5 mm
4,0 mm do 6,5 mm 3,2 mm
6,0 mm do 9,0 mm 4,0 mm
7,5 mm do 10 mm 5,0 mm
9,0 mm do 12 mm 6,0 mm

Infolinia:

Telefon: 000 000 000

Email: example@example.com

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl